Sanktuarium
Nowolesie

[Kościół] [Sanktuarium]

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu
Pierwszy kościół wybudowano w Nowolesiu w 1368 r p. w. św. Marcina. Do 1810 r. obsługiwali ją Ojcowie Cystersi z pobliskiego Henrykowa. Obecna świątynia w stylu neoromańskim została wybudowana w 1867 r. Sama wieś Nowolesie to stara osada polska, dokumentuje swoje pochodzenie i przynależność narodową swą nazwą urzędową "Polnisch Neudorf" używaną do 1924 r. Pierwsze zdanie napisane w języku polskim w Księdze Henrykowskiej potwierdza, że tu w tych okolicach była kolebka kultury polskiej.
Na
Folder informacyjnyFolder informacyjnyFolder informacyjnyFolder informacyjnyFolder informacyjnyterenie parafii znajduje się, przy rozstajach dróg polnych i na okolicznych wzniesieniach, kilka kapliczek murowanych, które świadczą o wierze przodków. Do tych kapliczek pielgrzymuje się podczas majowych czerwcowych nabożeństw ku Czci Serca Pana Jezusa i najświętszej Maryi Panny. Są one też odnawiane i znajdują się w dobrym stanie.
W te okolice po okropnościach II wojny światowej przybyli Polacy - tułacze z Łoszniowa, Trembowli, Komarna wioząc jako swój skarb wiary św. Obraz Matki Bożej Różańcowej z kościoła w Komarnie.
Pierwszy kościół w Komarnie został wybudowany w 1472 r. Właścicielami Komarna byli: pisarz Jan Ostorog, a następnie Wiśniowieccy, Oginsy, Lanckornoscy.
Obecny kościół w Komarnie, obronny, murowany w stylu barokowym został wybudowany w latach 1644-1657 w stylu barokowym, posiada przepiękną fasadę z kamienia. Można by też przypuszczać, że z tego okresu, a może wcześniejszego, pochodzi też łaskami słynący Obraz Matki Bożej Różańcowej.
Obraz malowany na płótnie jutowym nawiązuje do szkoły malarstwa włoskiego. Sukienka metalowa, puncowana (wypukła), z XVIII w. Ornament kwiatowo liściasty. Kwiaty stylizowane. Przed Obrazem tym w przeszłości wierni doznawali licznych łask. Świadczy o tym Ks. Bp Sierakowski w Księdze Wizytacji kościoła w Komarnie z 1774 r. Pod Komarnem Jan Sobieski, hetman wielki koronny 9.10.1672 r. pokonał Tatarów. Pamiątką tego zwycięstwa jest kamienny obelisk z napisem "MORS MEA-VITA TUA".
Obraz Matki Bożej Różańcowej niosący ludowi Bożemu tyle duchowej pociechy doczekał się dnia 8.12.1957 r. intronizacji przez J. E. Bolesława Kominka Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego. Zamieszkujący okoliczne parafie rodacy z Komarna czcili Maryję wędrując do Jej świętego Oblicza. Nie żałowali wysiłku dla odnowy świątyni.
Długo czekali na Uroczystość Ustanowienia Sanktuarium M. B. Różańcowej w Nowolesiu, której będą świadkami. Na Tą chwilę przygotują się przez kilkudniowe Rekolekcje, które poprowadzi Ks. Stanisław Pajor, salwatorianin z Wrocławia.

Do odtwarzania filmów wymagana jest instalacja sterownika DivX4. [Tutaj] możesz "ściągnąć" wersję instalacyjną programy [460 KB]. W razie jakichkolwiek problemów, pisz na adres admin@bialykosciol.pl.

Dzwon w Nowolesiu [244 KB]Wnętrze kościoła w Nowolesiu [458 KB]Widok z Białego Kościoła na kościół w Nowolesiu [221]

[Fotomecz] [Forum]
[Maillista] [Księga gości] [Sondy] [Szukarka] [Mapa] [Mapa gminy] [Mapy okolic]
[Galerie] [Filmy] [Albumy]